ספר: המדריך לשיפוץ ולעיצוב הבית

איילת שטיין

איילת שטיין

המעצבת איילת שטיין בעלת סטודיו In-Design, מנוסה בעשרות פרויקטים של תכנון, שיפוץ ושדרוג דירות, בתים ומשרדים, מתן ייעוצים והדרכות

המדריך לשיפוץ ולעיצוב הבית

אין צורך להיות מומחה בתחום עיצוב הבית על מנת להבחין בכך שגם אם לכל אחת מהדירות בבניין מגורים משותף יש את אותה נקודת פתיחה, שכוללת בין השאר תכנון פנים ומפרט בנייה זהה לגמרי, התוצאה בפועל נראית אחרת לחלוטין. איך נוצרת שונות גדולה כל כך בין הדירות? לכל אחת מהדירות נוספו אלמנטים שייחודיים לה ושונים מאחרים, וכל אלה יחד יצרו את המהות – בית שאנשים גרים בו. לא תמיד מדובר בבית אידיאלי או בהגשמת חלומם של הדיירים, אבל בהחלט מדובר בבית ששלב אחר שלב התאים את מהותו לדייריו, לעיתים כבר בתחילת הדרך ולעיתים במהלך תקופת המגורים בו.

להשקפתי, עיצוב פנים הוא כל מה שהופך את החלל הפנימי שתָחום בקירות חיצוניים, לבית שלכם. למקום שבו אתם חיים, עובדים ומבלים, שבו אתם מתעוררים ליום חדש, ואליו גם חוזרים בסופו של יום. בית הוא מקום שבו גרים בהרכבים שונים: לבד או עם שותפים, עם בת זוג, בן זוג ובהמשך מתווספים גם ילדים. בית הוא המקום שלכם, שבו אתם מבשלים, נחים ומארחים, והוא דורש השקעה לצורך סידור, ניקיונות, תיקונים וטיפול בבלאי שנוצר עם השנים. אז אין ספק שלפעמים נשאלת השאלה האם הבית משרת אתכם או שאתם משרתים אותו.

ייתכן שכבר החלטתם לשפץ, וייתכן שאתם עדיין שוקלים זאת בכובד ראש. ייתכן שאתם מעוניינים במהפך גדול או רק בשדרוג קטנטן. כך או אחרת, המשותף לכל האפשרויות הוא שמדובר בפרויקט שיש לתכנן ולנהל מא' ועד ת'. תכנון מראש חשוב בכל פרויקט, והוא כולל הגדרה של מטרות ושל יעדים, תוכנית עבודה מסודרת, לוח זמנים, הקצאת משאבים וכוח אדם. כל אלה מיועדים להוביל אתכם ליעד המבוקש ביעילות המרבית.

באופן כללי אפשר לומר שהיעד לכל שיפוץ של בית הוא לשפר את איכויות המגורים בבית, שייתכן שזה עתה רכשתם מקבלן או מבעלי בית קודמים, או ייתכן שמדובר בנכס להשקעה וברצונכם להשקיע בשיפוצו על מנת שיהיה ראוי למגורי השוכרים או להשבחתו. על מנת שתוכלו להשיג את היעד, ולהפוך את המקום לבית החלומות, או לשפצו במטרה שייתן מענה לצרכים ולסגנון החיים שלכם, עליכם להיערך לתהליך עבודה מובנה. התהליך ידרוש מכם משאבים, כמו; זמן וכסף, וגם לא מעט משאבים נפשיים, לכן היערכו גם לכך.

מטרת המדריך היא ללוות אתכם שלב אחר שלב בבניית תוכנית לעיצוב ולשיפוץ הבית, על מנת שתהיו ערוכים טוב יותר לתהליך שלקראתו אתם נכנסים. המדריך פותח בפניכם דלת לעולם עצום של ידע, ויאפשר לכם להפגין בקיאות והבנה מול אנשי המקצוע שתשכרו את שירותיהם, או לחליפין מול ספקים של מוצרים לבית. אחרי הכול ידע שווה כסף, ולידע שלכם יהיה ערך רב בתהליך העיצוב והשיפוץ של הבית.

למי מיועד המדריך?

 • לחובבי עיצוב פנים באשר הם.
 • לאנשים שהמחשבות על שיפור הבית מטרידות את מנוחתם.
 • למתכננים לקנות דירה חדשה מקבלן או דירת יד שנייה, למגורים או להשקעה.
 • למעוניינים להשביח את הנכס שלכם למגורים או לקראת מכירתו.
 • לדיירי בניין בשלבים הראשונים לפני שהבניין עובר "פינוי בינוי" או תמ"א 38.
 • לעוסקים בנדל"ן, מתווכים או עורכי דין בתחום הנדל"ן.
 • לספקים ולמקצוענים מתחום הבנייה והשיפוצים שמעוניינים לתת מתנה ללקוחותיהם.
 • לכם, אם חשבתם על שיפוץ הבית, שינוי או אפילו שדרוג קטן.

עבורכם נכתב המדריך. אני ממליצה לכם לקרוא אותו, ולהשתמש בו לצורכיכם בכל אחד מהשלבים.

מה תמצאו במדריך?
מדריך זה מכיל מידע רב, מציע הכוונה כיצד לתכנן ולבצע פרויקט של שיפוץ בית, ועונה על שאלות רבות שעולות בדרך:

 • איך לגשת לפרויקט הזה, ואיך לתכנן אותו?
  איך להגדיר את הצרכים ואת היעדים שתרצו להשיג?
 • מי הם בעלי המקצוע שתצטרכו לשכור את שירותיהם, ואיך תבחרו אותם? 
 • אילו תוכניות ושרטוטים יידרשו לפרויקט, ומה הם כוללים?
  איך לתכנן את תקציב הפרויקט, כך שלא תחרגו ממנו?
  וכן, רשימה מקיפה של אביזרים, חומרים ואלמנטים שתדרשו לבחור ולרכוש.

המדריך שלפניכם נכתב בידי מעצבת פנים, מתוך ידע מקצועי וניסיון מהשטח בתכנון ובליווי פרויקטים של שיפוץ דירות, בתים ומשרדים.

לחצו כאן לעיון במדריך ולהזמנת עותק דיגיטלי או מודפס.

דילוג לתוכן